Kedves látogató...
...ha teheti, kérjük, adója 1%-áról rendelkezzen
A Zenebarátok Kórusáért Egyesület
javára. Adószámunk:
1 9 2 1 1 5 6 9 - 1 - 1 5
Köszönjük.
|
MEGTISZTELŐ MEGHÍVÁSUNK VOLT MUNKÁCSRA!
"Törd meg kenyered az éhezőkkel."
JÓTÉKONYSÁGI KONCERT
A NÉGY TÖRTÉNELMI EGYHÁZ KÓRUSAINAK RÉSZVÉTELÉVEL
Munkácson énekelt a Mátészalkai Zenebarátok Kórusa
2009. októberében egy élményekben gazdag napot töltöttünk Munkácson. Kórusunk énekelt a Szent Márton székesegyházban, valamint a sok történelmi vihart megélt és ma is büszkén álló munkácsi vár Zrínyi Ilona termében, ahol sor került a két város testvérvárosi kapcsolatának megújítására.
2010. május 9 -én kedves meghívásnak tettünk eleget. Vendégei lehettünk egy jótékonysági koncertnek, melynek hagyománya több éves múltra tekint vissza. Az első koncert megrendezésére 2001 -ben került sor. Két év kihagyás után ma már nyolcadik alkalommal találkoztak Munkács város történelmi egyházainak kórusai.
A meghívás megtisztelő volt számunkra.
A rendezvény mottója: "Törd meg kenyered az éhezőkkel." Beszédes ez a rövid idézet. Segíteni tiszta szívvel, szeretettel és önzetlenül.
A vasárnapi programunk gazdag, színes és lélekmelengető volt. A középkori gótikus templom maradványain épült Szent Márton kápolnában készülhettünk a szentmisére és a délutáni koncertre. A csodálatos akusztikájú kápolnában szárnyalt az ének. A szentmisén kórusunk a felajánlás és az áldozás alatt énekelt, majd a miseénekeket Szvirida János vezetésével együtt énekeltük a hívekkel. A székesegyház csodálatos akusztikája pozitív töltést adott a kórusnak.
A szentmise és a délutáni koncert közötti időt Munkács belvárosának megtekintésére fordítottuk. Elidőztünk a Rákóczi - kastélynál, Munkácsy Mihály emléktáblájánál, a Sóháznál és a Latorca hídján.
Délután 3 órakor megkezdődött a jótékonysági ökumenikus koncert, melynek fővédnöke Majnek Antal megyéspüspök volt. A szervezők a rendezvény bevételével a munkácsi szegényeket szolgáló Szent Erzsébet Napközi Otthont támogatták.
A rendezvényen résztvevő kórusok :
- a Görög Katolikus Egyház kórusa vezényelt: Bilinec Olga
- a Református Egyház kórusa Farkas Sándor
- az Ukrán Pravoszláv Egyház kórusa Berec Natália
- az Oroszvégi Görög Katolikus Templom kórusa Tarnoveckij Igor
- A Munkácsi Római Katolikus Egyház kórusa Szvirida János
- a Mátészalkai Zenebarátok Kórusa Balogh Ferencné
Horváth István csodálatos orgonajátéka nyitotta meg a rendezvényt. Az ukrán és a magyar köszöntő után a történelmi egyházak vezetői méltatták a koncert jelentőségét. A kórusok által előadott műsorszámok zenei korok és szerzők széles skáláját vonultatták fel. Felcsendültek többek között Bach, Mozart, Rimszkij Korszakov, Saint-Saens, Liszt, Werner, Bárdos Lajos, Tamás Alajos csodálatos kórusművei. A közönség nagy figyelemmel és átéléssel hallgatta a latinul, ukránul és magyarul megszólaló műveket. A fiatalok csengő hangját, lendületes énekét, a felnőtt kórusok szép dallamformálását, a szólisták csodálatos énekhangját a hallgatóság nagy tapssal jutalmazta.
A jótékonysági koncert zárásaként a résztvevő kórusok együtt énekelték Mozart: Alleluja című kánonját. A közös ének nagy egyesítő erejét éreztük a kánon megszólalásában. Ez a fellépő kórusok együtt gondolkodásának, egymásra figyelésének és az együtténeklés felhőtlen örömének volt köszönhető. Megható volt ez a záró kép. Tartalmas és szép volt ez a délután.
Köszönjük Szvirida János kántor úrnak, és a szervezésben szerepet vállaló minden kedves munkatársának figyelmes, áldozatos munkáját, mellyel a rendezvény sikerét elősegítette. További munkájukhoz kívánunk sok erőt, kitartást, s jó egészséget!
Tisztelettel: a Mátészalkai Zenebarátok Kórusa
Mátészalka, 2010. május 11.
A kórus fellépéseiről, a Kertesné Zsuzsa és Bereczné Kata által Erdélyben és Munkácson, valamint Hadi Évike által, szintén Munkácson készített képek megtekinthetők a http://zenebaratokkorusa.
xfree.hu
oldalon. (Kattints a linkre) A továbbiakban minden- a kórussal kapcsolatos- fotót erre a linkre kattintva, a fotó tárhelyen találhatod meg.
Zenebarátok látogatása Erdélybe
Néhány gondolat az előzményekről. A látogatást, a Szatmár megyei Kaplonyban működő kórus szíves meghívása, Erik ferences testvér és Jónucz Alfonz karvezető előkészítő tevékenysége, valamint Baloghné Viola szervező munkája előzte meg. E négy tényezőnek köszönhetően kórusunk augusztus 11 - én útra készen állt. Az indulásunk -szokásunkhoz híven -most is csúszott. Időbe telt, míg minden csomag a helyére került, mint például a becsomagolt italbolt, a zöldség - és gyümölcskereskedés, a kenyérbolt és a húsbolt.
A határt átlépve találkoztunk a meghívóinkkal, és így kezdetét vette az öt napos nagy kaland.

2009. augusztus 11. /az első nap/
Nagykárolyból indulva néhány kilométer megtétele után Érmindszentre, Ady Endre szülőfalujába tértünk be. Az Ady - kúria a falu végén található. A nemrég felújított épületben emlékkiállítást néztünk meg. Az egykori szülőházban a család eredeti bútorait állították ki. A költő szellemét idézték a múzeumban őrzött tárgyak, kéziratok, fotók. Hangulatjelentés: mindenki remekül érzi magát.

Az autóbuszban a hangulat emelkedett volt. Köszönhettük ezt a gyakori egészségetekre felszólításnak, valamint a fiúk anekdotázásának. Jánosfalvi Laci - a basszus szólam kiválósága - az idegenvezető szerepében is elkápráztatott bennünket. Minden szépre és érdekességre felhívta a figyelmünket.
Zilahon átutazóban megtekintettük a Wesselényi Kollégium épületét, amely Ady Endre -ősi skólája volt. A költő a gimnázium felsőbb osztályait ebben az iskolában végezte.
Változatlanul igaz: szép város Kolozsvár! Erdély egyik legjelentősebb városa, történelmi és kulturális központ. Rövid sétát tettünk a belváros történelmi emlékhelyein. Megnéztük a magyar gótika jellegzetes alkotását a Szent Mihály - plébániatemplomot, Mátyás király szülőházát, majd énekeltünk a ferencesek templomában. Vendéglátóink uzsonnával köszönték meg a délutáni rögtönzött hangversenyünket. A komisz idő gyorsan szaladt. Mi még szívesen maradtunk volna, de az úti cél messze volt. Csak egy pillantást vethettünk a Házsongárdi temetőre.
Arccal, Mátyás király szülőháza felé
Az autóbuszba visszaülve az alkalmi idegenvezetőnk egyre csak sorolta a látnivalókat. Nem unatkoztunk. A Tordai hasadék sziklái az autóbusz ablakából nézve is csodálattal töltöttek el bennünket. Tordán áthaladva megismerhettük a hasadék keletkezéséhez kapcsolódó legendákat.
Segesvár volt a következő megálló. Míg elértük a szászok földjét a fiúk /Hamperger Pisti, Kicsák Laci, Kicsák Sanyi, Kötél Sanyi és Ignácz Gyuszi/ zenekart és vokált szerveztek. Megkezdődött a retró parti. A hatvanas és a hetvenes évek nagy slágereitől zengett az autóbusz. Jó volt egy kicsit nosztalgiázni. Az idő alkonyodott mire Segesvárra értünk. Rövid sétát tettünk az óvárosban, ahol napjainkig fennmaradtak a középkori német építészet műemlékei. A főtérről a diáklépcső vezet a várhegyre. A 172 fedett lépcsőt nem másztuk meg. Inkább a meredek, és szűk utcácskákon, középkori házak között mentünk fel a városházához és az óratoronyhoz. A XVII. századi óra ablakában naponta más- más festett kis szobor jelenik meg, éjfélkor váltják egymást. Már sötétedett, amikor találkoztunk a Drakula kultusz nyomaival. A hagyomány szerint itt született, de ezt semmi nem bizonyítja.
Drakulára várva
Tovább indultunk Fehéregyháza felé. A település határában zajlott a segesvári csata, ahol Bem Apó serege vereséget szenvedett a cári orosz csapatoktól, s ahol utoljára látták Petőfi Sándort. Koszorúzással és közös énekkel róttuk le tiszteletünket a -forradalmár költő, a népek szabadságának harcosa- emléke előtt.
Az utunkat tovább folytatva Petőfi sorsáról, lehetséges utóéletéről folyt a beszélgetés. A beszélgetést aztán ismét az ének váltotta fel. Éjféltájban érkeztünk meg Csíksomlyóra. Zoltán testvér várt bennünket. Gyorsan elfoglaltuk a szállásunkat. A vendégház rendezett és tiszta, amit örömmel nyugtáztunk. Mindenki feldobott volt az első nap élményeitől, így alvásról szó sem volt egy ideig. A fiúk hajnali szerenádja után lassan mindenki elaludt.
Koszorúzás
2009. augusztus 12. / második nap/
Reggel az ablakon kinézve a párába burkolódzott Somlyót láthattuk. A látvány szép volt, de a konyha keresése akkor fontosabbnak bizonyult. Magdi hol van a konyha? A Magdi kutatását siker koronázta. Amikor túl voltunk az első "rettenetesen"és kávén, mindenki csodálattal nézte a bennünket körülvevő panorámát. A tartalmas reggeli után kezdetét vette a közös próba. Viola és Alfonz próbára tette az utazás közben elfáradt hangszalagainkat. A két kórus derekasan állta a sarat.
Ebéd után Zoltán testvér bemutatta a kegytemplomot. Csíksomlyó, Székelyföld szívében a legnagyobb búcsújáróhely. Közel 600 éve, hogy a ferences barátok letelepedtek Csíksomlyón. A lenyűgöző szépségű templom későbarokk stílusban épült. A bazilikában található, hársfából készült csodatévő Mária - szobor. Egyes feltevések szerint Hunyadi János készíttette, mert a török feletti győzelmét Mária közbenjárásának tulajdonította, és hálából adta a csíki székelyeknek, illetve a ferenceseknek. A szoborhoz számos legenda és csoda fűződik. Ha Csíkszéket valami veszedelem fenyegette, a somlyói Szűz Mária arca elborult, szemei könnyezni kezdtek.
Csíksomlyói kegytemplom
A Kissomlyó - hegy alatt a Ferences kolostor mögötti réten borvízkút található. A jó ízű savanyú ásványvíz, vulkáni utóműködés eredményeként jött létre. A forrás vízéből mi is többször ittunk. A hegy tetején, a Salvator - kápolna áll és a mellette lévő faházat, a kápolnát vigyázó remete lakja. A hegy túloldalán található az a hegyhajlat, ahol búcsú idején a misét tartják.
A kegytemplom szentéje
A délutáni próbán az esti fellépésünkre készültünk. A mise kezdetén Jakabné Melinda orgona játéka kísérte Vargáné Klári, Lángné Éva, Váradiné Nóra énekét. Mozart: Ave Verum Corpus című művét énekelték. Az esti mise után a két kórus közel egy órás koncert adott. Befejezésként Melinda kíséretével elénekeltük a magyar, a székely himnuszt és a Boldogasszony anyánk kezdetű éneket. A hely fennköltsége, tisztelete, szelleme sokunk szemébe könnyeket csalt.
A napot egy zenés, kiadós vacsorával zártuk és ismét másnap kerültünk ágyba.
2009. augusztus 13. / harmadik nap/ Ismét hosszú nap elé néztünk. A próbák elmaradtak. A karvezetők kirándulást terveztek erreanapra.Madéfalván álltunk meg először.

Kórusaink az emlékmű előtt
Madéfalva 1764.január.7-i székely mészárlás,a Madéfalvi Veszedelem eseményei által írta be nevét a történelembe.
Az osztrák katonaság itt mészárolt le 200 székelyt, akik tiltakoztak a határőrezred felállítása ellen. Koszorúzással és Kertes Fruzsina gyönyörű énekével emlékeztünk meg a vértanukról

Fruzsi mindenkit elbűvölt
A nap borúsan indult, de mire a Gyilkos - tóhoz érkeztünk a nap kisütött, az esőnek híre sem maradt. A tó hegyomlás eredményeképpen jött létre. Ez a természetes torlasztó 1837 - ben keletkezett egy közeli hegyről lecsúszó törmelék következtében. Az agyag törmelék több patak folyását elzárta. A patakok vize 10 - 12 m mély tóvá duzzadt. Az elsodort fenyőfák vízből kiálló csonkjai jelzik az egykoron bekövetkezett katasztrófát. A természet ereje mindenkit tisztelettel töltött el.

A Gyikos - tó
Néhány kilométer megtétele után egy gyalogtúra következett a felejthetetlenül szép Békás - szorosban. A szoros a Keleti - Kárpátok legcsodálatosabb szurdokvölgye. A völgyet a Békás - patak és annak mellék ágai alakították ki. Három fő része van: a Pokol kapuja, a Pokol tornáca és a Pokol torka. Körülbelül 7 km - t gyalogoltunk a természeti értékekben gazdag völgyben. A szédítően magas sziklafalak között barangoltunk. Az út és a patak néhol szűk sziklafolyosóban haladt. A szorosban a legszebb és legmagasabb sziklacsúcs az Oltárkő. A természet itt is csodát alkotott. Kellemesen elfáradtunk, de tele voltunk szebbnél szebb emlékképekkel.

Oltárkő
A visszautat már autóbusszal tettük meg. Így még vethettünk néhány pillantást a Hagymás - hegység csodáira. Rövid utazás után a Gyergyói - medence központjába, Gyergyószentmiklósba érkeztünk. Meglátogattuk az ortodox templomot, ahol a könnyező Madonna kép történetét ismerhettük meg. Közös énekkel köszöntük meg vendéglátónk kedves tájékoztatóját.
Sétánkat az Örmény katolikus templomban fejeztük be. A templomot várfal veszi körül, melynek tornyai kerek alakúak. A templom történetét Szilágyi Lőrinc atya ismertette. A hangulatos beszélgetést közös énekléssel fejeztük be.
Élményekben, ismeretekben és lélekben is gazdagodva érkeztünk Csíksomlyóra. A napot közös szalonnasütéssel fejeztük be. Természetesen a közös nótázás most sem maradt el, melyet a tangóharmonika virtuózok kísértek. A folytonosság megőrzése érdekében ma is holnap feküdtünk le
2009. augusztus 14. / negyedik nap/
Ez a nap is mozgalmasnak ígérkezett. Délelőtt kirándultunk a Szent Anna - tóhoz. Az út látnivalókban bővelkedett. A Hargita hegyei minden pillanatban más - más arcukat mutatták. A fiúk jobbnál - jobb székely viccekkel szórakoztattak bennünket. Ebben a témakörben Jánosfalvi Laci és Horváth Laci vitte el a pálmát. A viccek szellemesek, aranyosan naivak és bölcselkedők voltak. Egy gyöngyszem a hallott viccek közül.
A székely fiú messzi földre indul. Az apja bölcs tanácsokkal engedi útjára.- Fiam, sose felejtsd! A sör nem ital, az asszony nem ember, a medve nem játék!
Remek hangulatban érkeztünk a Szent Anna- tóhoz. Az idő is csodálatos volt. A tó egy kialudt vulkán kráterében keletkezett
.
A Szent Anna tó
Alakja közel kör alakú. Mélysége néhol a hét métert is eléri. A vízgyűjtőterülete kicsi. Néhány évtized múlva a tó előreláthatólag az egykori Mohos - tó sorsárra jut, és helyén nem marad más csak egy láp. Szerencsére, mi még a Szent Anna - tavat teljes szépségében láthattuk. A bátrabb kórustagok megmártóztak a hűs vizű tóban. Környékének szépséget egy apró kápolna tette még szebbé.
Egy gyors ebéd és próba után ismét útnak indultunk. Csíkszereda és Székelyudvarhely volt az úti célunk.
Csíkszereda, Hargita megye székhelye. A Csíki - medence középső részén fekszik. A várost a havasok alacsonyabb hegyvonulatai övezik. A megye székhelyén átutazva megnéztük a nevezetesebb intézményeket, és rövid időre megálltunk a Makovecz Imre által tervezett angyalos templomnál. Varázslatosan szép az épület, és az akusztikája sem utolsó.

Az Angyalos templom
Természetesen itt is énekeltünk a magunk és a betévedt turisták örömére.
Székelyudvarhely, székelyföld művelődéstörténelmének legjelentősebb központja. A két kórust, a korábban Kaplonyban szolgáló Jácinta testvér várta.
A délutáni zivatar azonban kicsit átírta a programunkat. A szakadó esőben a város legszebb épületében kaptunk menedéket. A polgármesteri hivatal Szent Istvánról elnevezett dísztermében vészeltük át a zivatart. A menedéket énekkel háláltuk meg .

A díszteremben várakozva
Jácinta testvérhez is eljutottunk. Ő, a Ferences Templomban és Kolostorban tevékenykedik. Az örömteli fogadást a két kórus gyönyörű kórusművek éneklésével viszonozta. A rendház bemutatását nagy figyelemmel hallgattuk. A szívélyes vendéglátás, mindannyiunk számára nagy meglepetés volt.
A nap utolsó programja a kórusok közös hangversenye volt a Római katolikus plébániatemplomban. A templom a főtér fölé magasodó Szent - Miklós hegyen épült.
Az erdélyi templomépítészek műremeke.